آخرین خبرها از تصمیمات اصلا‌ح‌طلبان برای انتخاب جانشین نجفی؛
به نظر می رسد، با توجه به نیاز اصلاح طلبان برای به کارگیری گزینه ای که توان و تجربه لازم را برای اداره امور شهرداری پایتخت داشته باشد و اینکه آنها پس از آزمودن شهرداری شش ماهه «محمد علی نجفی» که جایی برای آزمون و خطا برایشان باقی نگذاشته، در نهایت جریان اصلاحات و در دل آن شورای شهر اصلاح طلب تصمیم به انتخاب «محسن هاشمی رفسنجانی» برای تصدی امور شهری تهران بگیرد تا بار دیگر شاهد انتخاب یک کارگزارانی به عنوان جانشین نجفی باشیم.
کد خبر: ۷۹۰۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲ 15 April 2018

رایزنی های سیاسی اصلاح طلبان پس از کناره گیری و استعفای «محمد علی نجفی» از شهرداری تهران به جهت معرفی شهردار جدید، گویا هنوز به سرانجام نهایی نرسیده است. آنگونه که اخبار به گوش می رسد، این طیف سیاسی این بار درصدد هستند با در نظر گرفتن همه جوانب کار، گزینه ای برای تصدی عنوان شهرداری پایتخت برگزینند که از همه جهات مطلوبیت لازم برای تصدی امور شهری دارا باشد.

به گزارش «تابناک»؛ برای انتخاب چنین گزینه ای، اعضای شورای شهر تهران و سیاسیون اصلاح طلب بررسی های زیادی صورت داده و گزینه های مختلفی را مورد کنکاش قرار داده اند. همچنین رایزنی های گسترده ای با سران و رئوس جریان اصلاح طلبی انجام داده و شرایط مختلفی را بررسی کرده اند تا در نهایت فردی را برگزینند که تأمین کننده خواسته های اصلاح طلبان بوده و انتظارات مردمی را برآورده کنند.

بنابراین، چند موضوع درباره انتخاب شهردار جدید مورد توجه اصلاح طلبان قرار گرفته تا بتوانند از آزمون مهم مدیریت شهری پایتخت سربلند بیرون بیایند؛ موضوعاتی نظیر گرفتن نظر سران و رئوس جریان اصلاح طلبی در مورد چگونگی انتخاب و گزینه مورد نظر برای شهرداری، انتخاب فرد شناخته شده نظیر نجفی یا انتخاب فردی ناشناخته اما کارآمد، انتخاب از بین اعضای شورای شهر که محدود به «محسن هاشمی» می شود و اینکه در صورت چنین انتخابی، عضو علی البدل که یک چهره اصولگرا به نام «مهدی چمران» است به جمع شورای شهری های پایتخت راه خواهد یافت.

یک کارگزارانی دیگر شهردار تهران می‌شود/ بررسی همه گزینه‌های روی میز شورای شهر

در موضوع نخست، گویا طی روزهای گذشته، اعضای شورای شهر و سیاسیون اصلاح طلب، رایزنی های گسترده ای با رئوس این جریان به منظور چگونگی انتخاب و گزینه های مورد نظر برای شهرداری تهران داشته اند و حتی به جمع بندی هایی هم در این باره رسیده اند که خروجی آن انتخاب یک فرد باتجربه، کارآمد و توانمند برای شهرداری پایتخت بوده است.

همچنین در این جلسات، گزینه های مختلفی بررسی شده اند که از جمله این گزینه ها می توان به «محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران»، «حبیب الله بی طرف معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، وزیر نیرو در دولت اصلاحات و گزینه وزارت نیرو در دولت دوازدهم که موفق به اخذ رأی اعتماد نشد»، «محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس»، «قاسم تقی زاده خامسی شهردار مشهد»،«پیروز حناچی معاون شهردار تهران»، «محمد علی افشانی معاون عمرانی وزیر کشور»، «محمد علی جوادی معاون وزیر جهاد کشاورزی»، «شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی» اشاره کرد.

البته در این مدت اصلاح طلبان نام افرادی نظیر «اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور»، «عبدالله نوری وزیر پیشین کشور و رئیس پیشین شورای شهر تهران» و «محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون امید» هم برای جانشینی نجفی در شهرداری مطرح شد، اما قطعا این افراد گزینه های نهایی نخواهد بود و بیشتر نامشان برای داغ کردن تنور انتخاب شهردار عنوان شده است.

در مورد معرفی یک زن برای شهرداری تهران هم بیشتر این اقدام یک ژست سیاسی از سوی اصلاح طلبان قلمداد می شود و بسیار بعید است، به واقعیت بدل شود. پیشتر و در جریان انتخاب «محمد علی نجفی» هم نام «الهه کولایی» برای شهرداری مطرح و حتی او به جمع سه گزینه نهایی راه پیدا کرد، ولی در نهایت او موفق به در اختیار گرفتن کرسی عالی مدیریت شهری پایتخت نشد تا این بار نام گزینه ای دیگر از بین بانوان اصلاح طلب برای این امر مطرح شود.

«شهيندخت مولاوردي» هم که امیدوار به انتخاب یک زن برای تصدی امور شهری در پایتخت نیست، در واکنش به مطرح شدن نامش به عنوان گزینه شهرداری تهران، گفته که «هر وقت يك صندلي مديريتي كشور خالي مي‌شود، نام زنان به عنوان كانديداي مديريت آن منصب مطرح مي‌شود. گمانه‌زني كه تاكنون در حد حرف مانده و هيچگاه جامه عمل به خود نپوشانده است.»

گفته می شود، مذاکراتی هم با برخی گزینه هایی که نام آنها مطرح شده از سوی بخش های مختلف جریان اصلاح طلبی و اعضای شورای شهر تهران صورت گرفته و رزومه برخی افراد هم دریافت شده است، اما نکته ای که هنوز گویا بحث ها پیرامون آن ادامه دارد، این است که آیا باید گزینه مطرح و شناخته برای شهرداری انتخاب شود یا اینکه فردی کمتر شناخته شده، اما کارآمد و توانمند به لحاظ اجرایی را برگزینند.

اصلاح طلبان و اعضای شورای شهر همچنین به یک موافقت و همگرایی نسبی در خصوص سپردن سکان مدیریت شهری به فرزند ارشد آیت الله مرحوم هاشمی رفسنجانی رسیده اند، اما هنوز در حال سبک و سنگین کردن این هستند که با سپردن این مسئولیت به رئیس شورا، آیا راه را برای حضور یک اصولگرا در جمع اعضای شورا که فرد با تجربه ای به نام «مهدی چمران» است، بازکنند یا خیر؟

حزب كارگزاران سازندگی تلاش دارد، این بار هم کسی به ریاست ساختمان خیابان بهشت برسد که عضویت این حزب را دارد، این موضوع امر خیلی بعیدی هم نیست، چون علاوه بر حزب کارگزاران برخی اصلاح طلبان که در دیگر احزاب این طیف جای گرفته اند، از رئیس شورای شهر تهران اعلام حمایت کرده و خواستار شهردار شدن «محسن هاشمی رفسنجانی» شده اند؛ موضوعی که از ابتدای انتخاب او به عنوان گزینه نخست منتخب مردم پایتخت در انتخابات شورای شهر مطرح بوده، اما هاشمی به احترام نظر جمعی اصلاح طلبان از این کارزار پا پس کشید.

در همین رابطه، «مصطفی کواکبیان» دبیر کل حزب مردمسالاری و نماینده تهران در مجلس، از اعضای شورای شهر تهران خواسته که به محسن هاشمی برای شهردار شدن رأی دهند و نگران ورود یک اصولگرا به شورا نباشند.

او در توئیتی نوشته: اعضای محترم شورای شهر تهران، تهران مظلوم را از بلاتکلیفی درآورید، زمان را از دست ندهید، نگران یک رأی اصولگرایان در شورای 21 نفره نباشید و با رأی قاطع به محسن هاشمی، گروه های فشار صاحب قدرت را خلع سلاح کنید.

«محمدعلی ابطحی»، عضو مجمع روحانیون مبارز هم با حمایت از شهردار شدن «محسن هاشمی» در صفحه‌ی شخصی خود نوشته که «جدای از اینکه شهردار تهران چه کسی خواهد بود، یکی از بدترین استدلال‌ها که از شورای شهر تهران شنیده می‌شود این است که اگر یکی از اعضای شورا، شهردار شود، ممکن است سر لیست اصولگرایان که در لیست علی البدل هست، عضو اصلی شورا شود. حرف تلخی است که با جامعه مدنی و اصلاح طلبی هیچ تناسبی ندارد. یک زمانی شعار اصلاح طلبی زنده باد مخالف بود. در بحبوحه‌ی بد اخلاقی‌ها و هیاهو‌ها اولیه‌ترین اصول آرمان‌های اصلاح طلبی و دمکراسی خواهی در حال فراموشی است. من معتقدم به هر دلیل، یک مخالف وارد شورا شود، اصلاح طلبانه‌تر از آن است که شورا بی حضور جناح مخالف باشد».

به نظر می رسد، با توجه به نیاز اصلاح طلبان برای به کارگیری گزینه ای که توان و تجربه لازم را برای اداره امور شهرداری پایتخت داشته باشد و اینکه آنها پس از آزمودن شهرداری شش ماهه «محمد علی نجفی» که جایی برای آزمون و خطا برای شان باقی نگذاشته، در نهایت جریان اصلاحات و در دل آن شورای شهر اصلاح طلب تصمیم به انتخاب «محسن هاشمی رفسنجانی» برای تصدی امور شهری تهران بگیرد تا بار دیگر شاهد انتخاب یک کارگزارانی به عنوان جانشین نجفی باشیم.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۲۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
اصلاح طلبان در بسیاری از امور از اصول گرایان دیکتاتور تر هستند.
حتی یک نفر از اصولگرایان را نمی توانند در جمع خود ببینند، شاید سخنی بگوید که کامشان تلخ شود. و گرنه یک نفر اقلیت کامل است. این رفتار با برخی از افراد خودشان نیز بوده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
دوست عزیز اصلاح طلبان دیکتاتور نیستند...اونچه باعث پرونده سازی از طرف اصولگرایان و مهره سوزی اصلاح طلبان در این مدت شده است قابل انکار نیست...فکر می کنم اصولگرایان باعث ریزش در حلقه و بدنه حکومت شده و با پرونده سازی افراد رو کنار گذاشتند...
ایکس
| United States |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
از یک طرف با حرف شما موافقم ولی از طرف دیکه به این نکته توجه داشته باشید که مردم کل شورای شهر رو به اصلاح طلب ها داده اند و منطقی نیست که با انتخاب از افراد شورا و اجازه دادن به حضور یک اصولگرا به انتخاب مردم بی احترامی بشه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
خدا نكند
خدا اين مملكت را از
برنامه هاي هاشمي(همانند شركتهاي پيمانكاري تامين نيرو)
ياران هاشمي(همانند آقاي نعمت زاده و آخوندي)
اولاد هاشمي(فايزه و مهدي و البته محسن)
دشمني هاي هاشم(دشمني با ايراني ترين رييس جمهور ايران يعني دكتر احمدي نژاد)
وامهاي هاشمي(وامهاي يوزانسي كه پدر مملكت را درآورد)
و حزب هاشمي
نجات بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
از تعریفت از محمود مشخص شد کی هستی...یا محمودی یا اسفندیاری یا حمید!!! اگر حمید باشی معلومه در اعتصاب نیستی و توان کامنت گذاشتن داری
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
فقط میشه خندید به این گزینه ها ببین کشور داره دست چه کشایی اداره میشه.ژن خوبها یا..........
داریوش .م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
اصلاح طلب ها اگر درمسیر انحصارطلبی قرار بگیرند مطمنا مثل اصول گراها پشتوانه ی مردمی خود را از دست میدهند.محسن هاشمی گزینه ی خوبی برای شهرداری است.ازانطرف چمران هم فرد با تجربه ای در شورای تهران می باشد که برای مدیریت شورا میتواند خیلی مفید باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
فكر ميكني شوراي اصلاح طلب به رياست چمران رآي ميدهند عجيب نيست
مگه يك اتفاقي مثل مورد دادستان و نجفي پيش بياد و مسئله اجبار و خط و نشون مطرح باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
در كل شوراي شهر و روستا متاسفانه در كشور ما هيچ فايده اي براي مردم نداشت و فقط موجب رانت و باند بازي براي عذه اي و بزرگتر شدن سيستم دولتي شد
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
آنچه مسلم است انتظار مردم این است که فرد با عرضه ای را می خواهند ولو دزد اما کار بلد باشه ،
در مدت زمان آقای نجفی کل پرژه های عمرانی شهر از جمله مترو تعطیل شد و در این مدت زمان ۷ ماهه فقط گویا به پرونده های آقای  قالیباف رسیدگی شد که نتیجه اش هم از قبل معلوم بود و نباید کش میداد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
درود برشما...منم کاملا همین نظرو دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
از وقتی نجفی اومد تمام پروژه های عمرانی شهرداری تعطیل شده
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
دلیلش این بود که پیمانکارا دوره قالیباف پولشونو نگرفتن و کارها رو تعطیل کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
بهترين فرد براي شهرداري با توجه به گذشت بيش از 7 ماه از عمر شوراي شهر و شهرداري ، انتخاب يكي از معاونين نجفي يعني آقاي حناچي است كه در اين مدت 7 ماه با بسياري از افراد شهرداي و شرايط كاري آشنا شده است و رويه ااي نجفي را دنبال خواهد كرد و مشكل ورود چمراني كه مايه نگراني است و ممكن است دئباره از خواب بيدار شود هم وجود ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
خدا نیارد بلای دیگر از کارگزارن برسرمردم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
بهترین فرد برای شهرداری تهران آقای صفائی فراهانی هستند مدیری کاردان و راستگو از همه مهمتر ضد پاچه خواری بیماری پاچه خواری و مداحی بایستی ریشه کن شود والا از رشد خبری نیست که نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
متاسفانه با پرونده سازی اصولگرایان مهره سوزی شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
سایت فردا هیچ تیتری از مرتضوی نزده ولی چپ و راست از نجفی بدبخت بد نوشته
حالا بفهمید پولهای شهرداری کجا میرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
بهتر خود اقای محسن هاشمی رفسنجانی شهردار شوند واز این موضوع هم که اقای چمران وارد شورای شهر میشوند استقبال کنند اگر اقایان دم از وحدت ملی وگروه ها میزنند از شورای شهر تهران شروع کنند والا مطمئن باشند اقبالی برای مجلس وانتخابات دیگر نخواهند داشت والسلام
صفا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
الویری پیشنهاد داده بود مردم تهران هزینه های تهرانی بودن خودشونو بالا ببرن وخرج شهرداری رو بدن ..به نظرم پیشنهاد خوبیه به شرط اینکه 1- کلیه شهرداران اصلی وفرعی، اعضای شورای شهر همگی متولد وبزرگ شده این شهر باشند 2-کلیه درآمدها وخرجکرد همه مناطق وشهرداری مرکز بصورتی شفاف، مستدل وحسابرسی شده دراختیار شهروندان قرارگیرد 3- حتی ریالی از پول و درآمد شهرداری تهران خرج هیچ جای دیگر غیر عمران این شهر نشود...آقایان راضی هستند؟ برای مثال الویری متولد تهران نیست باید برود وایضا بقیه...!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
حناچی بهترین گزینه هست . متخصص و با تجربه و کمتر سیاسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
مملکت مگه قحط الرجال هست؟؟؟؟؟؟؟
آدم های توانمند و قدرتمندی در کشور وجود دارند که توانایی اداره شهر را دارند . بهتر است یکی از آنان شهردار بشود.
آقای هاشمی همان بهتر که در پست کنونی ادامه خدمت کند و آقای چمران بهتر است که به امو اخروی خود بپردازد. به قدر کافی از خدماتشان به ما رسیده.
طرح نخ نما
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
از اول هم برنامه همين بود ولي با تأخير يك ساله انجام شد ، حالا اين دموكراسي است كه خواسته اصولگرايان با هزار فيلم و تئاتر به اصلاح طلبان نسبت داده ميشود؟؟
نامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
اقتصاد ایران رو به نایودیه .
چون
همه چیزمون به دلاره .
چون دلار در بازار نیست .
چون وارداتمون به دلاره .
چون همه دنیا با دلار کار میکنن و ما نمیتنیم با دلار قهر کنیم و کنارش بزنیم
یا روبل یا یورو یا یوان یا روپیه کار کنیم .

پس زندگی کارگرا و کارمندا و معلمها و ... نابود میشه .


واقعا هنوز فروردین 97 هستیم این همه خبر افتضاح مینشویم نوبره . نوبر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
به واقعیت ،شوراهای شهر ،و روستا هیچ سودی برای مردم نداشته ،وندارد ،و به حقیقت همگی آنها وارد چرخهٔ رانت ،وبده بستان میشوند ،واگر یک تحقیق ،وپژوهشی بیطرفانه صورت گیرد ،یقینا به این نتیجه خواهند رسید که ایران هیچگاه بصورت شورایی قابل اداره نبوده ،ونیست ،و حتی مجلسین شورا در ایران بودنشان از نبودشان زیانبارتر است ،مگر اینکه ،قانون اساسی اصلاح شود ،وهمهٔ‌قوا در زیر نظر یکنفر منتخب مردم ،فعالیت کنند ،و هر چقدر از سازمانهای نظارتی ،وبازرسی کم شود ،منافع ملی ،و مردم بیشتر تامین میشود ؟‌و از تعداد ،دزدها کاسته میگردد ؟ تاریخ گواه صادقی بر این مدعا است ؟،،
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: