گزارش هفتگی تالار شیشه‌ای حافظ؛
با رشد 19 واحدی شاخص کل در جریان معاملات روز چهارشنبه، ششمین روز کاری متوالی مثبت بورس تهران ثبت شد. هر چند به دلیل ضعف جریان نقدینگی موجود برای ادامه رونقی پرشتاب در معاملات سهام، شاهد کاسته شدن از شتاب رشد شاخص کل بودیم. مهم‌ترین‌ دلیل کمبود نقدینگی در بورس تهران، به موضوع توقف نمادها باز‌می‌گردد. بر همین اساس به نظر می‌رسد تا زمان بازگشایی این نمادها و همچنین ورود نقدینگی به معاملات، بورس تهران نتواند تغییر محسوسی را تجربه کند.
کد خبر: ۷۱۲۳۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰ 14 July 2017
سومین هفته از تیرماه 96، در حالی برای سهامداران بازار سرمایه تهران سپری شد که تالار شیشه ای هفته قبل از آن، شاهد جوی آرام توام با‌ثبات شاخص کل بود. ادامه این ثبات در هفته ای که گذشت همراه با سبز پوشی اکثر شاخص های منتخب ادامه داشت و از روز دوشنبه، شاخص کل بورس تهران وارد کانال 79 هزار واحدی شد و در پایان آخرین روز کاری هفته، رشد 1.02 درصدی را نسبت به چهارشنبه هفته قبل به ثبت رساند.

به گزارش تابناک اقتصادی در ادامه نگاهی آماری به آنچه در هفته گذشته بر بازار بورس تهران گذشت، می اندازیم تا ببینیم روند مثبت بورس در هفته سوم تیرماه 96 چگونه رقم خورده است.

هفته سبز حافظ با کاهش شتاب صعود شاخص آرام گرفت

دومین هفته تابستان؛ هفته ای صفر درصدی برای بازار سرمایه

بورس اوراق بهادار تهران در دومین هفته از تیرماه 96 شاهد جوی آرام توام با‌ثبات شاخص کل بود. بر همین اساس بازار سهام، معاملات هفته منتهی به 14 تیر را تنها با کاهش 4واحدی نماگر اصلی خود به پایان رساند. البته در هفته مورد اشاره، نکته مثبت به آخرین روز، یعنی چهارشنبه 14 تیرماه برمیگردد که شاخص کل بورس، رشد 67 واحد را نشانه گرفت و در جایگاه 78 هزار و 700 واحدی قرار گرفت تا نوید هفته ای مثبت را داده باشد.

شروع هفته با سبز پوشی حافظ همراه با شپنا و شبندر

بازار سهام روز شنبه در حالی روند مثبت چهارشنبه هفته گذشته را ادامه داد که نسبت به آن روز شتاب بیشتری در رشد قیمت سهام دیده شد. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 17 تیرماه 96 با افزایش 181 واحدی به رقم 78 هزار و 881 واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز  کاری بازار سرمایه در هفته جاری، شاهد سبز پوشی شاخص های منتخب بود، به طوریکه؛ شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 60 واحدی به رقم 26 هزار و 466 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 33 واحد افزایش، عدد 17 هزار و 227 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 26 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 235 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 138 واحدی تا رقم 85 هزار و 938 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 157 واحد رشد به رقم 54 هزار و 381 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 221 واحدی، عدد 176 هزار و 883 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین در بازار فرابورس، شاهد افت 2.8 واحدی شاخص و رسید به رقم 896 واحد بودیم.

شاخص بورس همراه با دو خودرویی به کانال 79 هزار نزدیک شد

شاخص سهام روز یکشنبه با رشد 104 واحدی برای سومین روز متوالی سبزپوش ماند تا این نماگر در یک قدمی کانال 79 هزار واحدی قرار گیرد. بر این اساس شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه 18 تیرماه 96 به رقم 78 هزار و 985 واحد رسید. همچنین تالار شیشه ای شاهد سبز پوشی شاخص های منتخب بود، به طوریکه؛ شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 34 واحدی به رقم 26 هزار و 499 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 41 واحد افزایش، عدد 17 هزار و 268 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 31 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 260 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 201 واحدی تا رقم 86 هزار و 140 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 28 واحد رشد به رقم 54 هزار و 409 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 475 واحدی، عدد 177 هزار و 358 واحد را به نمایش گذاشت. در معاملات این روز، نماد همراه (شركت ارتباطات سيار ايران) با 57 واحد، نماد فخوز (فولاد خوزستان) با 56 واحد، نماد خپارس (پارس‌ خودرو) با 22 واحد، نماد خودرو (ایران خودرو) با 20 واحد و نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان) با 9 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد امروز شاخص کل بورس تهران داشتند.

سومین روز هفته بیشترین رشد شاخص پس از انتخابات رقم خورد

روز دوشنبه شاخص کل بورس با رشد 392 واحدی (5/ 0 درصدی) بیشترین رشد از 30 اردیبهشت را ثبت کرد. و به رقم 79 هزار و 377 واحد رسید.همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 131 واحدی به رقم 26 هزار و 583 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 54 واحد افزایش، عدد 17 هزار و 323 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 41 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 296 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 633 واحدی تا رقم 86 هزار و 773 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 380 واحد رشد به رقم 54 هزار و 790 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 254 واحدی، عدد 177 هزار و 612 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین در این روز، رشد ارزش معاملات به بالای 100 میلیارد تومان از چهارشنبه هفته قبل و در ادامه افزایش تقاضا در نمادهای نقدشونده بازار سهام زمینه‌ساز تغییر مسیر رکودی بورس تهران شدند. همچنین سومین گام بورس به سوی رونق با افزایش تحرک در نمادهای بزرگ بورسی برداشته شد. نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان) با 107 واحد، نماد کگل (معدني و صنعتي گل گهر) با 54 واحد، نماد فملی (ملي‌ صنايع‌ مس‌ ايران‌) با 49 واحد، نماد همراه (شركت ارتباطات سيار ايران) و نماد فخوز (فولاد خوزستان) با 48 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد امروز شاخص کل بورس تهران داشتند.

سه شنبه آرام شاخص کل در نیمه کانال ۷۹ هزار

روند صعودی حاکم بر بورس تهران برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت و به ثبت افزایش 113 واحدی شاخص کل در جریان معاملات روز سه شنبه منجر شد. البته فعالان تالار شیشه‌ای در جریان معاملات روز سه‌شنبه در مقایسه با روز پیش از آن شاهد کاهش شتاب رشد شاخص کل بودند. بر این اساس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه 20 تیرماه 96 به رقم 79 هزار و 490 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 37 واحدی به رقم 26 هزار و 494 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 20 واحد افزایش، عدد 17 هزار و 343 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 15 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 299 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 113 واحدی تا رقم 86 هزار و 887 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 89 واحد رشد به رقم 54 هزار و 879 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 192 واحدی، عدد 177 هزار و 804 واحد را به نمایش گذاشت. در معاملات روز سه شنبه، نماد کگل (معدني و صنعتي گل گهر) با 43 واحد، نماد همراه (شركت ارتباطات سيار ايران) با 37 واحد، نماد وبانک (سرمايه گذاري گروه توسعه ملي) با 24 واحد، نماد فخوز (فولاد خوزستان) با 16 واحد و نماد وبملت (بانك ملت) با 16 واحد افزایش، تاثیر مثبت را در رشد امروز شاخص کل بورس تهران داشتند. در این روز همراه با فروکش کردن تب رشد قیمت‌ها در جریان معاملات روز دوشنبه، دیگر نشانی از صف‌های خرید سنگین در بازار سهام نبود. ضمن اینکه سهام برخی شرکت‌ها با افزایش عرضه از سوی حقوقی‌ها مواجه شد.

پایان هفته با ششمین روز کاری متوالی مثبت بورس

با رشد 19 واحدی شاخص کل در جریان معاملات روز چهارشنبه، ششمین روز کاری متوالی مثبت بورس تهران ثبت شد. در این روز شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات به رقم 79 هزار و 509 واحد رسید. بر این اساس تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری در ادامه رشد چند روز اخیر شاخص، بازهم شاهد سبز پوشی اکثر شاخص های منتخب بود، به طوریکه؛ شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 6 واحدی به رقم 26 هزار و 499 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن بدون تغییر خاصی، عدد 17 هزار و 344 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) به رقم 13 هزار و 295 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 146 واحدی تا رقم 87 هزار و 33 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 71 واحد رشد به رقم 54 هزار و 951 واحد رسید ولی شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با کاهش 291 واحدی، عدد 177 هزار و 512 واحد را به نمایش گذاشت. در آخرین روز کاری بازار سهام، نماد فملی (ملي‌ صنايع‌ مس‌ ايران‌) با 19 واحد، نماد پترول (گروه پتروشيمي س. ايرانيان) با 15 واحد، نماد فخوز (فولاد خوزستان) با 15 واحد، نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان) با 9 واحد و نماد وبملت (بانك ملت) با 8 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد نماگر شاخص کل بورس به دوش کشید. آنچه مشخص است در دو روز پایانی هفته ای که گذشت، از شتاب رشد شاخص کل کاسته شد. به نقل از دنیای اقتصاد، برای این موضوع دلایل زیادی مطرح می‌شود. مهم‌ترین‌ دلیل اما ضعف جریان نقدینگی موجود برای ادامه رونقی پرشتاب در معاملات سهام عنوان می‌شود (به عبارت دیگر، برای ایجاد رشد‌های بیشتر به نقدینگی تازه نیاز است). جریان ورود نقدینگی به بازار سهام، در شرایط کنونی همچنان در سطوح پایینی قرار دارد. این موضوع نیز از دلایل زیادی نشات می‌گیرد. موضوع توقف نمادها تحت تاثیر برگزاری مجامع شرکت‌ها، انتظار برای گزارش‌های فصلی شرکت‌ها و همچنین نبود محرکی جدی در فضای اقتصادی-سیاسی، ورود پول را به بازار سهام حداقل در کوتاه‌مدت کُند کرده است. هرچند ارزش معاملات در روزهای اخیر تا حدودی تقویت شده است اما هنوز با روزهای رونق بورس فاصله دارد.

 
مهم‌ترین‌ دلیل کمبود نقدینگی در بورس تهران، به موضوع توقف نمادها باز‌می‌گردد. با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل تابستان برگزاری مجامع شرکت‌ها به اوج خود رسیده است. علاوه بر این فعالان تالار شیشه‌ای به دلیل اتمام اولین فصل از سال جاری در انتظار انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها هستند. بر همین اساس برخی نمادهای بورسی متوقف هستند و بسیاری از آنها نیز در روزهای آتی متوقف خواهند شد. این امر علاوه بر اینکه تصمیم سرمایه‌گذاران برای ورود به معاملات سهام را به روزهای آتی موکول کرده است، افت نسبی حجم و ارزش معاملات سهام را نیز به دنبال داشته است (بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد حدود 70 نماد بورسی و 26 نماد فعال در فرابورس ایران در شرایط فعلی متوقف هستند). از سوی دیگر با اینکه فعالان تالار شیشه‌ای انتظار بازگشت نمادهای پالایشی و رونق گرفتن نسبی معاملات سهام تحت تاثیر این بازگشایی‌ها را داشتند، این نمادها همچنان متوقف هستند. در گروه پالایشی با وجود انتشار گزارش تعدیل مثبت سودآوری سه شرکت «شبندر»، «شاوان» و «شتران» این نمادها همچنان متوقف هستند. بر همین اساس موضوعی که انتظار می‌رود معاملات سهام را حداقل در یک بازه کوتاه مدت تحت تاثیر قرار دهد، فعلا در بازار حضور ندارد. بر همین اساس به نظر می‌رسد تا زمان بازگشایی این نمادها و همچنین ورود نقدینگی به معاملات، بورس تهران نتواند تغییر محسوسی را تجربه کند.


برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
بورس ورشکسته است وسرمایه گذاری درآن اشتباه محض است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: